Skip to main content
Jak nauczyć się Lean?

Jak nauczyć się Lean?

Produkcja odchudzona może bardzo pomóc Tobie i Twojej firmie. Ale jak nauczyć się Lean? Oczywiście dostępnych jest wiele czarnych pasów Six Sigma Lean i innych certyfikatów, ale czy naprawdę pozwalają one zrozumieć Lean? W tym wpisie przedstawię kilka sugestii, jak nauczyć się lean. Mogą to być zaadaptowane  przez osoby, które mają dostęp do hali produkcyjnej w pracy. Jednak zamieściłem również sugestie dla osób, np. studentów, którzy nie mają dostępu do hali produkcyjnej. W takim przypadku możesz zrobić… nazwijmy to “Ulepszanie domu”. Rzućmy okiem na kilka sugerowanych działań, które mają nauczyć nas Lean!

Kursy i certyfikaty online

Kursy Lean online warte tyle, ile 12 rolek papieru toaletowego
Zdobądź certyfikat Lean tutaj!

Dostępnych jest niezliczona liczba kursów online, które potwierdzają, że jesteś Lean. Szczególnie popularne wydają się kursy Six Sigma. Najtańszy, jaki znalazłem, poświadczy Ci, że jesteś Lean Six Sigma Black Belt za 59 funtów, chociaż twierdzą, że zajmuje to sześć miesięcy. Jeśli chcesz, aby działało szybciej, możesz uzyskać kurs Certified Six Sigma Black Belt za 99 USD z 50 pytaniami w 60 minut (jeśli chcesz wiedzieć, gdzie to jest, niestety NIE podlinkuję tego gówna… wygoogluj to sam). Jeśli nadal jest to dla Ciebie zbyt drogie, po prostu wymyśl i wydrukuj certyfikat samodzielnie. W końcu termin nie jest chroniony.

Kurs online na nurkowanie i na lean, to za mało
Tylko 5 kliknięć więcej, aby zostać certyfikowanym mistrzem nurkowania!

Zresztą nie mam większego zaufania do certyfikatów Lean online, mimo że na rynku jest na nie spore zapotrzebowanie. Prowadzenie kursu online w Lean jest jak kurs nurkowania online. Bez względu na to, jak dobry jest kurs, nie sprawi, że będziesz biegłym nurkiem. Podobnie, przeczytanie naprawdę dobrej książki o tym, jak prowadzić samochód, w ogóle nie przygotuje cię do prowadzenia samochodu. Oczywiście teoria ma swoje miejsce w uczeniu się Lean, ale jest bardziej elementem wspierającym.

Learning by doing, czyli nauka przez praktykę!

Nurek - from Joakant on Pixabay and in public domain. Many thanks, Joakant!
W ten sposób zostajesz nurkiem!

Moim zdaniem najważniejszą częścią nauki Lean jest rzeczywiste wykonywanie tego w pracy! Podobnie jak w przypadku nauki jazdy lub nauki nurkowania z akwalungiem, najważniejszą częścią jest robienie tego! Wyjdź do miejsca pracy i ćwicz Lean, ulepszając swój system.

Oczywiście, jeśli jesteś początkującym, powinieneś najpierw poszukać prostszych przypadków do rozwiązania. Tak jak wtedy, gdy uczysz się jeździć, nie zaczynasz od Ferrari w godzinach szczytu podczas burzy śnieżnej w Nowym Jorku. Potrzebujesz bezpiecznego i łatwego placu zabaw dla Lean. Spróbuj pracować nad obszarem, w którym błąd nie zepsuje firmy,  ale można go łatwo naprawić. Postaraj się również zająć obszar, w którym możesz mieć szybkie cykle poprawy . Jeśli jakakolwiek zmiana ma sześciomiesięczne opóźnienie, ponieważ potrzebujesz wyprodukować nowe narzędzia, trudno będzie się jej nauczyć.

Trójkątny papier Kanban A4
Trójkątny kanban (nie kształt, a nazwa) dla mojego papieru A4

Te szybkie cykle doskonalenia są również łatwiejsze, jeśli ulepszasz często powtarzający się proces . Jeśli chcesz ulepszyć swoje roczne inwentaryzacje… cóż… dzieje się to tylko raz w roku. Pomaga, jeśli poprawa jest łatwa do zauważenia i zrozumienia . Jeśli potrzebujesz godziny analizy, aby zobaczyć, czy coś się zmieniło, trudno będzie się tego nauczyć. Z tych wszystkich powodów, ucząc się Lean , staraj się unikać wszystkiego, co jest związane z Twoim systemem ERP. Zmiana oprogramowania ERP zwykle wymaga programisty, jest trudna do zauważenia, zabiera czas i może zepsuć firmę, jeśli nie zadziała.

Należy pamiętać, że te ograniczenia służą wyłącznie do nauki. Później możesz w końcu zająć się problemami, które są ryzykowne, powolne, rzadkie, trudne do zauważenia lub (o zgrozo!) angażowania systemu ERP.

Dane pralki
Dane z przestojów pralki

Z pewnością znajdziesz w swojej firmie problem, który wymaga poprawy i spełnia powyższe kryteria. Nawet jeśli nie, zawsze możesz ćwiczyć Lean w domu. W końcu w domu masz również wiele częstych procesów, takich jak pranie, uzupełnianie zapasów materiałów eksploatacyjnych, sprzątanie pokoju i wiele innych. Czy możesz zrobić FIFO dla swoich talerzy obiadowych? Czy potrafisz stworzyć prosty system ściągania materiałów eksploatacyjnych? Posiadamy m.in. systemy ssące do papieru i tuszu do drukarek. Czy możesz zebrać dane dotyczące trudniejszego problemu? Na przykład nasza pralka czasami się zatrzymuje, ale rzadko. Mniej więcej miesiąc temu zaczęliśmy śledzić cykle prania i zapisywaliśmy na kartce, kiedy się zatrzymywały, aby znaleźć przyczynę problemu.

Zaletą ćwiczenia Lean w domu jest to, że masz pełną kontrolę… musisz tylko koordynować pracę ze swoim współmałżonkiem i dziećmi. Ryzyko jest do opanowania, cykle są szybkie, łatwe do zrozumienia, a Twój dom prawdopodobnie nie korzysta z systemu ERP 🙂.

Teoria

Książki from Pixabay in Public DomainUczenie się Lean to uczenie się przez działanie. Samo studiowanie teorii nie pomoże. Jednak teoria jest ważna, aby pomóc w ćwiczeniu. Uczysz się jazdy samochodem, ale uzupełnia ją nauka w klasie. Dowiesz się, jak nurkować z akwalungiem w wodzie, ale są też wykłady teoretyczne. Podobnie w przypadku “leanowania” eksperymenty na placu zabaw Lean powinny być uzupełnione teorią.

Ale znowu powinieneś zacząć od rzeczywistego projektu doskonalenia, na którym ćwiczysz swoje umiejętności. W związku z tym teoria powinna odpowiadać Twoim potrzebom dotyczącym projektu poprawy. Jeśli twoja poprawa obejmuje optymalizację przezbrojenia (SMED), na tym etapie nie ma potrzeby studiowania mapowania strumienia wartości, chociaż może to być interesujące dla później rozpatrywanego problemu. Więc znajdź dobre źródła informacji, jak stosować Lean. Słyszałem nawet, że istnieje witryna internetowa All About Lean… rany, ciekawe, gdzie to widziałem… [to witryna prof. Rosera, z której pochodzi niniejszy tekst]

Symulacje

Bottleneck Walk Poland - Me giving a bottleneck walk training at the Lean Poland conference in 2018. Faces are blurred for privacy. Copyright with the Lean Poland institute.
Trening typu Bottleneck Walk w Polsce

Popularnym sposobem nauki Lean są symulacje i gry. John Bicheno napisał całą książkę Lean Games and Simulations Book wypełnioną grami Lean, w większości dla grup. Wiele instytutów, które oferują kursy z metod Lean i pokrewnych, korzysta z symulacji i gier. W zależności od projektu usprawniającego, różne gry mogą pomóc w lepszym zrozumieniu zachowania systemów produkcyjnych i ich pracowników.

Szkolenie astronautów NASA - JSC2005-E-14733 (21 March 2005) —Three STS-114 astronauts give a simultaneous thumbs-up signal to indicate preparedness during an underwater training session in the Neutral Buoyancy Laboratory in Houston. From the left are Soichi Noguchi of JAXA, Stephen K. Robinson and Andrew S.W. Thomas. A number of SCUBA-equipped divers participated in the dive to assist the astronauts. Noguchi and Robinson have been in training for a lengthy period of time, preparing for three scheduled spacewalks on the first flight marking return to space following the Columbia mission of 2003. Thomas, working inside the Space Shuttle Discovery’s cabin, will serve as the lead robotics officer for the inspection of the Orbiter’s thermal protection system using a new boom extension outfitted with sensors and cameras. He will also serve as the Intravehicular Activity crewmember helping to suit up and choreograph spacewalkers Noguchi and Robinson for their spacewalks. Image by NASA and in public domain. Thanks, NASA!
Szkolenie astronautów NASA w zbiorniku wodnym

Jednak i tutaj te symulacje i gry są tylko pomocą. Bez względu na to, jak skomplikowana jest ta symulacja, jest tylko bladą kopią rzeczywistości. Nawet wyszukanym fabrykom szkoleniowym brakuje szczegółów prawdziwego systemu produkcyjnego działającego pod presją kosztów i czasu.

Wykonanie realistycznej symulacji wymaga więcej zasobów niż te, które są normalnie dostępne. Pomyśl o szkoleniu astronautów NASA. Po prostu nie możesz polecieć na Księżyc wcześniej i po drodze dowiedzieć się ważnych szczegółów. Ale nawet wtedy, gdy znasz te szczegóły, symulacje nie są tak dobre, jak rzeczywistość. Dlatego symulacje mogą pomóc, ale w żaden sposób nie mogą zastąpić praktycznego doświadczenia.

Coach, mentor, kumpel i inne wsparcie

Coaching w lean

Jednak może Ci pomóc inna osoba, z którą możesz pracować. Idealnie byłoby, gdyby ta druga osoba miała większe doświadczenie w dziedzinie Lean niż Ty (np. coach lub mentor). Twoja ścieżka do Lean może zostać przyspieszona dzięki wiedzy tego mentora. Nie oczekuj jednak, że trener będzie miał wszystkie odpowiedzi. Przeciwnie. Moim zdaniem dobry coach nigdy nie powinien udzielać odpowiedzi, ale powinien zadawać właściwe pytania!

Jeśli masz szczęście, w pobliżu jest trener lub mentor, który ma czas, aby z tobą pracować. Ale równie prawdopodobne, że możesz nie mieć takiego wsparcia. Nawet wtedy warto współpracować z kimś innym. Nawet jeśli ta osoba nie wie więcej o Lean niż Ty, możecie wspólnie rozważać problemy. Dlatego staraj się łączyć w pary, a nawet tworzyć małą grupę kumpli, aby uczyć się od siebie nawzajem. Chociaż żaden z was może nie znać pełnej odpowiedzi, wszyscy możecie mieć kilka puzzli do rozwiązania.

Niezależnie od tego, ilu masz trenerów, zawsze powinieneś pracować razem z ludźmi korzystającymi z systemu, który doskonalisz. Mogą nie wiedzieć o Lean tak dużo jak Ty, ale prawdopodobnie wiedzą o systemie znacznie więcej niż Ty. Dlatego też na pewno możesz się od nich uczyć.

Wreszcie, jeśli jesteś już bardziej doświadczony i mentorujesz kogoś innego, możesz również uczyć się od niego. Pamiętasz, jak powiedziałem „dobry trener nigdy nie powinien udzielać odpowiedzi, ale powinien zadawać właściwe pytania”? Podopieczny może odpowiadać na pytania w sposób, którego możesz się spodziewać, ale bardzo często odpowiedzi są czymś, o czym nie pomyślałeś o sobie. Kiedy jestem mentorem lub coachem innych, uczę się od nich.

Podsumowanie

Nauka Lean nie jest zadaniem na weekend. To długa podróż. To jest jak nauka innego języka; osiągnięcie płynności wymaga czasu i praktyki. W zależności od poziomu umiejętności, który chcesz osiągnąć, nauka nigdy się nie kończy. Robienie projektów usprawniających wymaga dużo praktyki. Jest to (często) seria prób i błędów i ponowne próbowanie, aż odniesiesz sukces. A teraz wyjdź, ucz się działając i organizuj swoją branżę!

Bibliografia

Bicheno, John. Podręcznik gier i symulacji Lean . Buckingham: Picsie Books, 2014.

Oryginalny wpis w języku angielskim dostępny jest na blogu autora:
How To Learn Lean

Prof. Dr. Christoph Roser

Christoph Roser jest profesorem zarządzania produkcją na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Karlsruhe. Piszanie bloga jest dla niego przekazywaniem swojego wieloletniego doświadczenia we wdrażaniu i badaniu lean management. Warto podkreślić, iż pięć lat swojej pracy profesor poświęcił na badania Toyoty w Japonii.

Więcej informacji: http://www.allaboutlean.com/christoph-roser/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *